30

اشتغال و اقتصاد

از حدود 640 خانوار ساکن در روستای اراضی تعداد 180 خانوار به طور مستقیم و غیر مستقیم از فعالیت کشاورزی (زراعت ، باغداری، دامداری، تولید محصولات گلخانه ای و ...) ، حدود 260 خانوار از بخش صنعت(مجتمع فولاد مبارکه، پلی اکریل، فولاد آلیاژی، چینی زرین، کارخانه های شهرک صنعتی مبارکه، کارخانه قند نقش جهان و ...) و مابقی (حدود 20 خانوار) از بخش خدمات، امرار معاش می کنند.

زراعت

مجموعه اراضی قابل کشت در محدوده سکونتگاه اراضی حدود 550 هکتار اعلام شده است که کل آنها در دو نوبت زیرکشت محصولات راهبردی همچون گندم و جو می روند. کشت اول(پاییزه) شامل محصول های گندم و جو (حدود 80 درصد سطح زیرکشت) و صیفی جات و کشت دوم شامل برنج (حدود 80 درصد سطح زیرکشت) و صیفی جات (حدود 20 درصد سطح زیر کشت) می شوند. 

باغداری

فعالیت باغداری در سطح حدود 15 هکتار در محدوده روستای اراضی به چشم می خورد. محصولات باغی شامل میوه های هسته دار، به و گردو است.

دامداری

بر اساس آخرین آمار به دست آمده، یک واحد گاوداری(شیری و پرواربندی) با ظرفیت 1000 راس و همچنین یک واحد پرواربندی گوسفند با ظرفیت 600 راس در نزدیکی روستا فعال هستند که در مجموع تعداد 10 خانوار از این محل کسب درآمد می کنند. 

مرغداری

یک واحد مرغداری نیمه صنعتی با ظرفیت 5000 قطعه در داخل حریم روستا فعال می باشد.

پرورش ماهی 

فعالیت پرورش ماهی قزل آلا با ظرفیت 3000 قطعه در نزدیکی روستای اراضی گزارش شده است.

صنعت 

در حال حاضر در محدوده روستای اراضی، فعالیت های صنعتی به شکل صنایع کارگاهی و صنایع دستی وجود دارد. به طوری که تعداد 26 کارگاه صنعتی و فنی با مجموع 43 نفر شاغل و سه کارگاه خانگی قالی بافی و همچنین بافت فرش در داخل 20 خانه فعال می باشند. ضمن اینکه در بین زنان روستا فعالیت چرم دوزی، خیاطی و گلدوزی(به منظور فروش)، رواج دارد.

 

معدن 

یک کارگاه تولید شن و ماسه در ضلع جنوبی روستا با تعداد 10 نفر کارگر فعال می باشد.

 

خدمات 

در حال حاضر تعداد 22 نفر در این بخش(شاغل در واحدهای خدماتی روستا و یا بخش حمل و نقل خارج از روستا)، فعالیت دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − پانزده =